top of page
  • תמונת הסופר/תEtitude - אתי קארו אבקסיס

איך יוצרים ודאות וביטחון במצב של כאוס וחוסר יציבות?

ימים מאתגרים של חוסר יציבות בכל תחום. מרגיש כאילו העולם השתגע ואי אפשר לצפות מה יהיה מחר. מה שמייצר תחושה של כאוס ואיבוד שליטה... מרגיש מוכר?

כבר שנים שאני רוכבת בשטח על אופניים והם מהווים עבורי כלי מדהים(!) להתפתחות אישית, מנטלית, רגשית והתנהגותית (אפרופו יציבות וביטחון:)

הרכיבה בשטח מאפשרת לי לחוות את הטבע מקרוב, ללמוד על החוקיות שמניעה אותו, ולהפיק ממנה תובנות על עצמי ועל הטבע האנושי בכלל, אחרי הכל גם אנחנו יצורים של הטבע והחוקים הפועלים בו הם אותם החוקים הפועלים עלינו. זה מרתק!

אז מה אפשר ללמוד מהטבע על יציבות ודאות וביטחון וממי הפעם?


בצינה של הבוקר ברכיבה חורפית ביער פעמים רבות נגד הרוח, התבוננתי בעצים וחשבתי לעצמי איך הם שורדים את השינויים הקיצוניים במזג האויר. היער מלא עצי אורן שבורים ועקורים אחרי רוחות חזקות וסערות חורפיות ולידם מאידך, ברושים איתנים שעומדים כאילו לא עברו עליהם אותן הרוחות. אף פעם לא ראיתי ברוש שבור חשבתי ומכאן ואילך, ככל שפידלתי וסובבתי את גלגלי האופניים כך הסתובבו גלגלי המוח שלי בעניין הברוש."לו רק ניתן ואלמד

את דרכו של עץ אחד"

(ברוש, אריאל זילבר)אז מה יש ב"דרכו" של הברוש שיכול לעזור גם לנו לצלוח "סערות" מבחוץ איתנים וזקופים, ואיך נחיל את זה על עצמנו?


"צורה לו"


הדבר הראשון הוא מה שרואים – הצורה.

מכירים את הביטוי "צורה לו"?

לרוב הוא נאמר בטון של "כוונה הפוכה", על משהו שנעשה כלאחר יד, שלא הושקעה בו מחשבה.

אבל אם נתייחס למהות הביטוי ונסיר שיפוטיות, נוכל להפיק ממנו כמה דברים. המתמטיקה מלמדת אותנו כבר בגיל צעיר שלכל צורה יש תכונות שמעניקות לה משמעות ויכולות ייחודיות.

הצורה הממשית של הברוש כולו (הדמות החיצונית) ושל הגזע שלו ("עמוד השדרה הפנימי") מבטאת את אותן התכונות: רוחב למטה שהולך והופך צר יותר ויותר ככל שמאמירים מעלה. הצורה של הברוש וההלימה בין הפנים (הגזע) והחוץ (הענפים) שלו למעשה מעניקים לו יכולות גבוהות של אחיזה רחבה בקרקע (יציבה), וגמישות ככל שמתרחקים ממנה."הקרקע" (אדמה)- שם קוד לוודאות


"ודאות" מקנה לנו "קרקע בטוחה". ביטחון ושקט יחסי זה בדיוק מה שחסר לרובנו בתנאי אי ודאות, זה מה שרובנו חשים היום ברוב תחומי החיים. נדמה כאילו לא הזיזו רק את הגבינה שלנו, אלא את הקרקע כולה.

האמנם?!

מהי הקרקע" שלנו???


הברוש כיאה לעץ, מחובר לקרקע. "האדמה" היא הוודאות שלו. כל עוד אין רעידת אדמה והאדמה לא פוערת את פיה פיזית, היא ודאית עבורו. אם עץ חי הוא זה הנטוע באדמה, בבני אדם, החיים הם בתנועה, בשינוי בהתקדמות (בשאיפה). ולכן "האדמה" שלנו חייבת להיות הדבר שיישאר צמוד אלינו וילך אתנו לכל מקום שאליו נלך. הדבר היחיד שימלא את התנאי הזה כל עוד אנחנו קיימים, הוא מכלול האדם שאנחנו. כל היתר, סביבת עבודה, אנשים, תפקיד, כל מה שמחוצה לנו, עשוי להתחלף או להשתנות מידי תקופה. כלומר, עלינו להיות מחוברים ל"מכלול האדם שאנחנו" כדי לייצר לעצמנו ודאות.

מה זה אומר "מכלול האדם שאנחנו" ומה בנו יקנה לנו את הביטחון?


"עמוד שדרה"


"עמוד שדרה" אישי (לא רק פיזי) יציב וברור כמו הגזע של הברוש! כלומר,

שנדע את הערך שלנו - זה הכללי וזה המיוחד לנו ונדייק אותו ואת הערכים שמובילים אותנו.

שנכיר את פוטנציאל היכולות שלנו.

שנדע למה אנחנו מסוגלים ונאמין ביכולותינו.

שנזכיר לעצמנו מה אנחנו אוהבים, מה מניע אותנו, איפה התשוקות שלנו. ובמקום להתבונן עליהן ממקום של חסר, נשאל "איך ביכולתנו להשיג אותן במסגרת הגבולות הקיימים?"

וגם אם הדרך אינה מושלמת או פחות אופטימלית נבחר במודע לראות את הקיים, את "היש".

כי זה "מכלול האדם שאנחנו" וזו "האדמה" שלנו, שתקנה לנו ודאות וביטחון לעמוד זקופים גם בעתות של כאוס או משבר.אז מה בקצרה אנחנו יכולים ללמוד מתכונות הברוש, מצורתו והתנהגותו עבורנו?


1. פנים - כדי להיות איתנים ויציבים בתקופות סוערות ופחות יציבות, חשוב יותר מתמיד, שנפנה

את מירב תשומת הלב פנימה ונחזק את עצמנו מבפנים. במקביל, שנגיב למציאות שאינה תלויה בנו בגמישות - בגוף ובמחשבה (בראש).

2. הלימה - פנים וחוץ השווים במהותם מקנים חוסן ומסייעים ליציבות.

3. חיבור - החיבור לקרקע – לאדמה, מקנה ביטחון והביטחון שלנו במציאות שבה הכל עשוי להשתנות כל רגע, טמון באדם שאנחנו. בסך כל פוטנציאל היכולות, הערכים, הניסיון הייחודיות, הבחירה והאמונה שלנו בכל אלה ולמעשה בעצמנו ובמסוגלותנו.

4. גמישות - ובעיקר "גמישות מחשבתית". יכולת סופר חשובה במציאות הנוכחית ובעידן החדש בכלל.

היא תאפשר לנו להתאים את הדרך למימוש הפוטנציאל שלנו "להלך הרוח", וכך כמו הברוש, לשמור

על עמוד השדרה שלנו, מבלי להישבר גם נוכח סערות חולפות וכאוס חיצוני. יש אפילו סיכוי שלא

רק נשרוד את הסערות, אלא נאמיר עוד יותר גבוה.


מוזמנים ליישם את איכויות הברוש ולצמוח דווקא מתוך מציאות שבמידה רבה אינה בשליטתכם.

אם יש לכם תובנות חדשות, הארות או שאלות אשמח להן.


בהצלחה!!!


26 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page